Newsletter
Email:
Poll: Ce stiri preferati!
Care sunt stirile Dvs. preferate?
Acasă | Sport | Victorie istorica pentru bulgarul Grigor Dimitrov la Brisbane, Australia

Victorie istorica pentru bulgarul Grigor Dimitrov la Brisbane, Australia

Mărime font: Decrease font Enlarge font

Cel mai bun jucător bulgar de tenis masculin, Grigor Dimitrov, a înregistrat o victorie istorică asupra cipriotului Marcos Baghdatis la Brisbane, Australia, și s-a calificat pentru finală. Meciul de infarct s-a terminat 6-3, 5-7, 7-6 (7-5) în favoarea lui Dimitrov. A fost jucat pe Arena Pat Rafter și a durat două ore și 28 de minute.

Numărul 48 mondial Dimitrov a supraviețuit întâlnirii cu fostul finalist al Australian Open și a câștigat finala după un set final intens câștigat la tie-break. Bulgarul în vârstă de 21 de ani provine din orașul sudic Haskovo. El este cel mai tânăr dintre cei clasați printre primii 50 de jucători de tenis ai lumii. În finală, el îl va întâlni pe campionul US Open și numărul 3 mondial Andy Murray. Aceasta va fi prima finală ATP din cariera lui Dimitrov.

Murray a ajuns în finală după ce japonezul Kei Nishikori a renunțat la meci în al doilea set din semifinală din cauza unei lovituri la picior. Dimitrov a declarat că trebuie să admită că e nespus de fericit mai ales fiindcă acesta este primul său turneu din 2013. Antrenorul său și el și-au fixat ținta ca în noul an să câștige o finală ASAP.